Polat Yağcı

Başarının peşinden koştum gerisi kendiliğinden geldi”

Bugün Poll Production şirketiyle sektörün lider konumundaki Polat Yağcı’nın hayatını özetleyen cümle… Başarmak için çok çalışmayı prensip edinen Polat Yağcı’nın yolculuğu 15 Aralık 1977 yılında Manisanın Turgutlu ilçesinde başladı. Polat Yağcı’nın girişimci yapısı, organizasyon yeteneği ve tüm bunlarla birleştirdiği çalışkanlığı sıfırdan zirveye çıktığı başarılarla dolu kariyerini oluşturdu.

Henüz küçük yaşlarda bir zorunlulukla değil, içindeki heyecanla çalışma hayatına başladı. Düğün salonlarında okul çayı, okullarda ise sinema günleri düzenleyerek aslında farkında olmadan geleceğini inşa etmeye başladı.Farkında olmadan; çünkü “Hiç hayal kurmadım, hep çok çalıştım” diyen Polat Yağcı organizasyon yeteneğiyle elde ettiği birikimleri yine çok sevdiği başka bir alana yatırdı; müziğe…

“O gün keçeli kalemle yazılan isim, bugün başarılarıyla adından söz ettiren büyük bir marka”

Çocuk yaşlarında elindeki tüm parayı kasetlere yatıran Polat Yağcı, o günlerde Türkiyede popüler olan şarkıları doldurduğu karışık kasetlerin üzerine keçeli kalemle yazdığı POL FM 1991 En İyiler” ve sonradan havalı olsun diye eklenen fazladan bir L” harfi ile bugünkü markasının temellerini atacak, zekasını ve tecrübesini her geçen gün değer katarak sürdüreceği mesleği haline getirecekti. Yağcı, hayallerinin değil hedeflerinin peşinde koşarak 90’lı yıllarda İstanbul’a geldi. Tuncay Özinel Tiyatrosu, Nokta Tiyatrosu, Yalçın Menteş gibi isimlerin gösterilerini organize ederek profesyonel hayatın kapılarını araladı. Markasını adım adım zirveye taşımaya 1996 yılında “Poll Organizasyon”u faaliyete geçirerek başladı. Kısa sürede elde ettiği başarılarla 2003 yılında bugün birçok sanatçıyı bünyesinde barındıran “Poll Production”ı kurdu. Organizasyon ve menajerlik alanında sanata ve sanatçıya verdiği hizmete 2020 yılında “Poll Films”i ekleyerek birçok TV programına ve sinema filmine imza attı.

Çünkü o hep şöyle söyler Benim yarışım kendimle”…

Polat Yağcı, müzik sektörünün en zor yıllarında -Unkapanı döneminin müzik yapım şirketleri bir bir kapanırken- yaptığı atılımlarla adından söz ettirdi. Bunlardan sadece biri Orhan Gencebaya saygı niteliğinde hazırlanan Orhan Gencebay ile Bir Ömür” projesi…  Dünyada ilk tribute albüm çalışmasını gerçekleştirerek bir ilke imza attı ve bu projeyle aynı zamanda 32 yıldız ismi tek bir albümde buluşturdu. Albümden elde edilen gelirle ise 2013’te Manisa Turgutlu’da ilkokul yaptırdı. Sosyal sorumluluk projeleriyle adından sık sık söz ettiren Yağcı, yine memleketi Manisa’da 2022 yılında Orhan Polat Yağcı Camii yaptırarak hizmete açtı.

Çeyrek asrı geride bıraktığı kariyerinde müzik, organizasyon, menajerlik, film, televizyon programları ve birçok sosyal sorumluluk projeleriyle adından söz ettiren Polat Yağcı’nın tüm bu başarılarında ise rekabeti kendisiyledir; çünkü o hep şöyle der; Benim yarışım kendimle…”